راهکارهای آمادگی برای امتحان در زمان کوتاه باقی‌مانده

143

امتحاناتِ پایان‌ترم در پیش هستند و باید شروع به مطالعه کنید. ممکن است استرس داشته باشید و مطمئن نباشید از کجا شروع کنید، مخصوصاً اگر فرصت کمی تا امتحان باقی مانده باشد.

اگر بیش از یک هفته فرصت باقی است، خوشبختانه می‌توان گفت زمان کافی برای آماده شدن در آزمون را دارید. فقط هر روز اندکی مطالعه کنید تا سطح استرس خود را پایین نگه دارید و فرصت را از دست ندهید. حتی ممکن است از مطالعه لذت هم ببرید! 

برنامه زمانی و مکان مطالعه

 • برای مطالعه، برنامه‌ریزی زمانی داشته باشید

هر روز ساعاتی را به مطالعه برای امتحان خود اختصاص دهید. پیدا کردن زمان برای مطالعه می‌تواند سخت باشد، اما اگر از قبل برنامه‌ریزی کنید، کار آسان‌تر خواهد بود. برنامه‌ی هفته خود را مرور و زمان‌هایی که می‌توانید به مطالعه اختصاص دهید را مشخص کنید. این زمان‌ها را در برنامه یا تقویم خود علامت بزنید تا فراموش نکنید و سعی کنید به آن‌ها پایبند بمانید. می‌توانید از برنامه‌های کاغذی یا تقویم تلفن همراه خود نیز برای این کار استفاده کنید.

 • وسایل مطالعه را سازمان‌دهی کنید

سعی کنید کتب درسی، یادداشت‌های کلاس، جزوات، برگه‌ها و فایل‌های مورد‌نیازتان را مرتب کنید تا در زمان مطالعه، وقت‌تان را برای پیدا کردن وسایل تلف نکنید. علاوه بر این، خودکار، مداد، هایلایتر و دفترچه یادداشت هم در دسترس داشته باشید. اگر مکان مشخصی برای مطالعه دارید، وسایل مطالعه را در همان قسمت نگهداری و چیدمان کنید.

 • مکانی آرام و راحت برای مطالعه انتخاب کنید

قبل از اینکه مطالعه را آغاز کنید، مکان مشخصی که در آن احساس راحتی می‌کنید را در نظر بگیرید و وسایل مورد‌نیاز خود را در آن مکان قرار دهید. در صورت نیاز می‌توانید به اطرافیان خود شرایط را توضیح دهید و بخواهید که در زمان مطالعه مزاحم شما نشوند.

 • حواس‌پرتی را از فضای مطالعه خود حذف کنید

حواس‌پرتی در حین مطالعه بسیار ساده اتفاق میفتد، بنابراین باید تلاش خود را برای حذف عوامل حواس‌پرتی کنید. با خاموش بودن تلویزیون، سایلنت کردن تلفن همراه، قطع کردن نوتیفیکیشن‌های فضای مجازی و پیام‌ها می‌توانید تمرکز خود را در حین مطالعه افزایش دهید.

 • هر روز مطالعه کنید

بسیاری از افراد، مطالعه برای امتحان را تا آخرین لحظات عقب می‌اندازند! دلیل آن ممکن است سرشلوغی و انجام کارهای دیگر باشد، اما خوب است بدانید که به‌طور کلی ذهن علاقه‌مند است تا شما را بازی دهد و سعی کند شروع مطالعه را به تعویق بیندازد. در صورتی که با شروع زودتر، هرچند زمان کمی از هر روز به مطالعه اختصاص داده شود، می‌توانید آمادگی بیشتر و بهتری داشته باشید. این مسئله هم وجود دارد که در آخرین ساعات باقی‌مانده معمولاً افراد به بهینه‌ترین و کوبنده‌ترین حالت ممکن برای مطالعه و آمادگی خود تلاش می‌کنند. با آگاهی از این مسئله می‌توان سعی کرد که تمام زمان مطالعه را به همان شکل استفاده نمود. در این حالت ممکن است نسبت به برنامه‌ریزی خود جلو باشیم و آرامش خاطر بیشتری کسب کنیم.

لیست مطالعات

وقت خود را به فکر کردن درباره اینکه چه کاری باید کنید، تلف نکنید. سعی کنید در ابتدا لیستی از کارهایی که تا روز امتحان باید انجام دهید، مطالبی که باید مطالعه کنید، تمرین‌هایی که باید حل کنید و مباحثی که باید مرور کنید را به ترتیب اولویت آماده کنید تا در زمان مطالعه بر اساس لیست تهیه‌شده پیش بروید.

داتستن این موضوع که چه سؤالاتی و با چه سبکی در امتحان مطرح می‌شوند، تأثیر مستقیمی بر نحوه درس خواندن شما دارد. تصور کنید که امتحان هفته بعد می‌تواند به اشکال زیر باشد:

 • به‌صورت جملات با جای خالی از متن کتاب
 • به‌صورت حل مسائلی که تدریس شده و چند نمونه حل‌شده از هر کدام دارید
 • به‌صورت سؤالات چهار‌گزینه‌ای
 • ممکن است راجع به بخشی از مباحث تدریس‌شده سؤال بپرسند و شما می‌بایست برداشت خودتان را به‌طور خلاصه توضیح دهید.
 • به‌صورت سؤالات فکری و حل‌کردنی یا الگوریتمی
 • و…

می‌بینید؟ مطالعه و آماده شدن برای هر کدام از این مدل امتحانات روش خاص خود را دارد و اگر قرار باشد بدون در نظر گرفتن سبک امتحان و سؤالاتی که قرار است پاسخ دهیم، صرفاً به جزوه خیره شده و مطالب را با هر ضرب و زوری وارد ذهنمان کنیم، اصلا بهینه پیش نمی‌رویم. اما با دانستن سبک امتحان و برنامه‌ریزی بر اساس آن، با کمی هوشمندی و بدون صرف انرژی بیشتر، احتمالاً نمره بهتری کسب خواهید کرد.

پس قبل از هرچیز، سعی کنید نگاهی به نمونه امتحانات و سؤالات استاد خود بیندازید و سعی کنید به سؤالات زیر پاسخ دهید:

 • سؤالات امتحان معمولاً در چه قالبی مطرح می‌شوند؟
 • کدام مباحث اهمیت بیشتری دارند؟
 • اگر مسئله‌ها جایگاه ویژه‌ای در امتحان دارند، بر مبنای کدام مسائلِ حل‌شده در جزوه و کلاس هستند؟
 • چه ترتیبی را برای مطالعه مباحث باید لحاظ کنم؟

وقتی برای این سؤالات جواب واضح داشته باشید، می‌‌توان گفت که شما دقیقاً می‌دانید که چگونه خود را برای امتحان آماده کنید! و این یعنی بخش خوبی از مسیر را طی کرده‌اید و می‌توانید راحت‌تر تشخیص دهید که از کجا شروع کنید و زمان خود را به چه تمارینی اختصاص دهید.

حال بر مبنای این اطلاعات، چطور باید یک برنامه مطالعه برای خود تنظیم کنید؟ سعی کنید به این سؤالات پاسخ دهید:

بیشتر وقتتان را باید صرف چه کاری کنید؟ حل مسئله و تمرین؟ حفظ کردن بخش‌هایی از جزوه یا محتوای آموزشی؟ توانایی به کار بردن درست فرمول‌ها؟ توانایی حل یک سری مسائل کلاسیک و ثابت در هر موضوع؟

با جواب به این سؤالات می‌توانید اولویت‌های خود را مشخص و لیست مطالعات و تمارین خود را بنویسید. می‌توان از افراد دیگری که تجربه‌‌ی موفقیت در امتحانات را داشته‌اند نیز کمک بگیرید.

کوئرا در کمپین شب امتحان آماده‌ است تا به شما در برنامه‌ریزی و مطالعه برای امتحاناتِ دروس برنامه‌نویسی کمک کند.

مطالعه و مرور درس

 • مطالب مهمی که لازم است به خاطر بسپارید را با صدای بلند بخوانید. خواندن با صدای بلند به شما در درک مطالب کمک می‌کند.
 • مطالب را خلاصه کنید. خلاصه کردن و مرور خلاصه‌ها در شناسایی مفاهیم اصلی بسیار کمک‌کننده خواهد بود.
 • مرور کلی یادداشت‌ها و تکالیف جلسات باعث یادآوری آنچه در طول ترم یاد گرفته و تمرین کرده‌اید می‌شود.   
 • می‌توانید برای حفظ کردن یا یادگیریِ موارد مهم فلش‌کارت بسازید.

نکته: مراقب باشید که بیشتر از خودِ مطالعه، درگیر فراهم‌ کردن مواد آن نشوید و تمام سعی خود را روی شروع و ادامه‌ی مطالعه بگذارید. 

بررسی دانش و هم‌افزایی 

 • چند روز قبل از امتحان یک آزمون تمرینی انجام دهید تا پیشرفت خود را بررسی کنید. انجام آزمون‌های تمرینی به شما کمک می‌کند تا تسلط خود را بر محتوا بررسی و زمینه‌هایی را که همچنان نیاز به مطالعه دارند را شناسایی کنید.
 • می‌توانید از آزمون‌ها و تکالیف گذشته به‌عنوان امتحان آزمایشی استفاده کنید. همچنین می توانید از منابعی که آزمون و نمونه سوال امتحانی را فراهم می‌کنند استفاده نمایید.

کوئرا در کمپین شب امتحان این مسئله را برای دروس برنامه‌نویسی حل کرده است و نمونه سؤالات و تمرین‌های زیادی برای دروس «مبانی برنامه‌نویسی» و «برنامه‌نویسی پیشرفته» در اختیار شما قرار می‌دهد.

 • از کسی بخواهید تا آموخته‌های شما را آزمایش کند. گاهی اینکه شخص دیگری درک شما از محتوا را بررسی کند می‌تواند بسیار مفید باشد.
 • یک گروه مطالعه راه‌اندازی کنید تا بتوانید از یکدیگر یاد بگیرید. مطالعه با دوستان می‌تواند هم سرگرم‌کننده و هم مفید باشد. یادداشت‌های خود را به اشتراک بگذارید و سعی کنید از یکدیگر بیاموزید.

کوئرا در کمپین شب امتحان فضایی را در اختیار شما قرار می‌دهد تا بتوانید با دانشجویان دیگری که در حال درس خواندن برای همان دروس هستند، در ارتباط باشید و با یکدیگر در مورد مسائل و مباحث گفت‌وگو کنید.

اگر منابع مناسبی در اختیار ندارید، نگران نباشید زیرا هنوز برای یادگیری زمان دارید. به آموزش‌های آنلاین سری بزنید، از منابع دانشگاهی موجود در سایت‌ها و فضای مجازی استفاده کنید، آموزش‌های ویدئویی را تماشا کنید و از جزوات معتبر دیگر استفاده کنید.

کوئرا در کمپین شب امتحان، برای آمادگی شما در امتحانات، جزوات متنوعی در دروس برنامه‌نویسی از دانشگاه‌ها و اساتید مختلف و همچنین آموزش‌ها و حل تمرین‌های متنی و ویدئویی را در دسترس شما قرار داده است.

کوئرا بلاگ

ممکن است علاقه‌مند باشید
تاریخچه جنگو
گزارش دومین رویداد SkillUp با موضوع فرانت‌اند
مسابقه الگوریتمی شماره ۴۴ (آموزشی)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه‌
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments