بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع یادگیری برنامه‌نویسی کدام است؟

1428
بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع

احتمالاً هر یک از شما دلایلی برای شروع یادگیری برنامه‌نویسی دارید. شاید دوست دارید در آینده در این حوزه مشغول به کار شوید یا برای پروژه‌های شخصی و دانشگاهی به برنامه‌نویسی نیاز دارید. شاید هم دوست دارید برای سرگرمی برنامه‌نویسی کنید یا اصلاً کنجکاو هستید که ببینید برنامه‌نویسی چیست و چگونه عمل می‌کند. دلیل شما برای یادگیری برنامه‌نویسی هرچه که باشد، اولین قدم این است که یک زبان برنامه‌نویسی را انتخاب کنید. اما بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع یادگیری برنامه‌نویسی چیست؟

این احتمالاً فلج‌کننده‌ترین سؤالی است که افراد هنگام شروع یادگیری برنامه‌نویسی با آن مواجه می‌شوند، تا جایی که احساس می‌کنند تا زمانی که پاسخ درستی برای این سؤال پیدا نکنند، نمی‌توانند یادگیری برنامه‌نویسی را شروع کنند. آن‌ها در میان انواع زبان‌های برنامه‌نویسی گیج و مستأصل می‌شوند و می‌ترسند زمان و انرژی خود را برای یادگیری چیزی تلف کنند که ممکن است در آینده هرگز از آن استفاده نکنند. اطلاعات ضدونقیضی که از افراد و منابع مختلف دریافت می‌کنند نیز تردید آن‌ها در مورد انتخاب زبان برنامه‌نویسی را دوچندان می‌کند. یک نفر می‌گوید ابتدا JavaScript را یاد بگیرید، شخص دیگری می‌گوید که سینتکس Python ساده‌تر است، بنابراین باید با Python شروع کرد. سپس مقاله‌ای درمورد Java و بازار کار گسترده‌ی آن می‌گوید و…

اما حقیقت این است که واقعاً چیزی به‌عنوان انتخاب زبان «اشتباه» وجود ندارد. درست است که بخشی از یادگیری برنامه‌نویسی، یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی است، اما بخش بسیار بزرگ‌تر آن، بخشی که بیشتر طول می‌کشد و اهمیت بیشتری نیز دارد، یادگیری حل مسائل مانند یک برنامه‌نویس است و انجام این کار در یک زبان مشابه انجام آن در زبان دیگر است.

به‌علاوه، غیرمعمول نیست که توسعه‌دهندگان در طول حرفه خود زبان برنامه‌نویسی خود را تغییر دهند و مجبور به یادگیری و استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف شوند. بنابراین نگران این نباشید که آیا در حال یادگیری بهترین زبان برنامه نویسی هستید یا خیر. حتی اگر در آینده یک خط کد هم با زبانی که انتخاب می‌کنید ننویسید، هیچ‌گاه از یادگیری آن زبان پشیمان نخواهید شد. بنابراین کمال‌گرایی در مورد انتخاب زبان برنامه‌نویسی را کنار بگذارید و زودتر یک زبان را انتخاب کنید.

اگر آرزوی استخدام شدن در یک شرکت به‌خصوص را دارید، می‌توانید زبان برنامه‌نویسی مورد استفاده در آن شرکت را انتخاب کنید. یا اگر می‌دانید در آینده می‌خواهید در کدام مسیر شغلیِ برنامه‌نویسی فعالیت کنید، زبان برنامه‌نویسی محبوب و پرکاربرد در آن مسیر شغلی را انتخاب کنید. به‌عنوان مثال اگر می‌خواهید در آینده در حوزه‌ی فرانت‌اند مشغول به کار شوید، می‌توانید یادگیری را با HTML و CSS شروع کرده و سپس به سراغ یادگیری JavaScript بروید. اگر دوست دارید یک توسعه‌دهنده‌ی اندروید شوید، می‌توانید Java را انتخاب کنید یا اگر می‌خواهید توسعه‌دهنده‌ی iOS شوید، احتمالاً Swift بهترین انتخاب برای شما است و…

اما اگر هنوز درمورد مسیری که در آینده می‌خواهید دنبال کنید مطمئن نیستید و یک لیست بلند‌بالا از زبان‌های برنامه‌نویسی دارید و هنوز مردد هستید که یادگیری کدام‌یک را شروع کنید، دست نگه دارید. سال‌ها بعد، احتمالاً مهم نخواهد بود که برنامه‌نویسی را با چه زبانی شروع کرده‌اید. فقط یکی را انتخاب و شروع کنید؛ چون بهترین زبان برنامه نویسی وجود ندارد. آنچه اهمیت دارد این است که نسبت به یادگیری زیر‌وبم برنامه‌نویسی متعهد شوید.

برخی اشخاص بعد از یکی دو روز استفاده از یک زبان برنامه‌نویسی دچار شک و تردید می‌شوند و به سراغ یک زبان دیگر می‌روند و سپس زبان دیگر و باز هم یکی دیگر. این کار مثل این است که بخواهید «صبح بخیر» را به ۵۰ زبان مختلف یاد بگیرید. بنابراین اجازه‌ی چنین کاری را به خودتان ندهید. حتی اگر پنج سال از وقت خود را صرف یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی کنید و بعد به این نتیجه برسید که آن زبان برای شما مناسب نیست، اکثر مهارت‌هایی که آموخته‌اید به زبان برنامه‌نویسی بعدی که می‌خواهید بیاموزید منتقل می‌شود.

بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع

زبان‌های برنامه‌نویسی ممکن است در ظاهر متفاوت به نظر برسند، اما اشتراکات زیادی دارند. اکثر مفاهیمی که در یک زبان برنامه‌نویسی فرا می‌گیرید، به‌طور کامل یا به‌صورت مشابه در زبان‌های برنامه‌نویسی دیگر نیز وجود دارند و فقط اندکی شیوه پیاده‌سازی آن‌ها تفاوت دارد. بنابراین شیوه‌ی تفکری که از یادگیری یک زبان فرا می‌گیرید، به‌راحتی در زبان‌های برنامه‌نویسی دیگر نیز قابل استفاده است. همچنین اگر شما اولین زبان برنامه‌نویسی را به‌خوبی فرا بگیرید، مهاجرت و یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی دیگر نه‌تنها به سختیِ زبان برنامه‌نویسی اول نیست بلکه بسیار راحت‌تر و شیرین‌تر نیز خواهد بود.

پس

اگر می‌دانید که بعد از یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی می‌خواهید شغل برنامه‌نویسی خود را به چه سمتی ببرید، به احتمال زیاد راحت‌تر می‌توانید انتخاب کنید که ابتدا کدام زبان را یاد بگیرید.

اما اگر هنوز درمورد مسیر شغلی آینده‌ی خود مطمئن نیستید، این امکان وجود دارد که روزها، هفته‌ها یا حتی ماه‌ها به بررسی و جست‌وجوی مقالات، ویدئوها، پست‌های Reddit و سؤالات Stack Overflow درمورد زبان‌های برنامه‌نویسی پرداخته و بین اطلاعات متناقض سردرگم شده باشید. توصیه‌ی ما به شما این است که فقط یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. یادگیری JavaScript را شروع کنید، یا Python یا اصلاً ++C. یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی را انتخاب کنید و آن‌قدر به کار کردن با آن ادامه دهید تا اصول اولیه‌ی آن را یاد بگیرید.

واقعیت این است که شما با انتخاب یک زبان برنامه‌نویسی، در نهایت هیچ اشتباهی مرتکب نشده‌اید. اگر یک زبان برنامه‌نویسی را انتخاب کنید، اصول اولیه‌ی آن را یاد بگیرید، یک پروژه با آن بسازید و سپس به این نتیجه برسید که آن زبان برای شما مناسب نیست، این تجربه در درازمدت همچنان به شما کمک خواهد کرد. اطلاعاتی که در طی این فرایند به دست می‌آورید، صرف‌نظر از زبانی که برای پروژه‌های خود استفاده می‌کنید، همیشه سودمند خواهد بود.

بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع یادگیری برنامه‌نویسی کدام زبان است؟

اگر درمورد یادگیری برنامه‌نویسی جدی هستید، زبانی که انتخاب می‌کنید واقعاً هیچ اهمیتی ندارد. اکثر زبان‌های برنامه‌نویسیِ محبوب مفاهیم بنیادی یکسانی را به اشتراک می‌گذارند. زمانی که توانایی برنامه‌نویسی با زبان اول را به دست آوردید، به‌راحتی می‌توانید مهارت‌های خود را برای یادگیری زبان‌های بیشتر تعمیم دهید. بنابراین به‌جای اینکه چندین هفته یا حتی چندین ماه به این فکر کنید که با چه‌چیزی شروع کنید، استراتژی معقول‌تر این است که یک زبان را انتخاب و شروع به یادگیری برنامه‌نویسی کنید.

مطمئن باشید که تا زمانی که انتخاب شما زبان‌های برنامه‌نویسی شناخته‌شده‌ای باشند که جامعه‌ی قابل‌قبولی در میان برنامه‌نویسان دارند، هرچیزی که انتخاب کنید به یک شغل موفق منتهی خواهد شد. مشاغل زیادی وجود دارند که منتظر حضور شما هستند. 

هدف شما از یادگیری برنامه‌نویسی چیست؟ قصد دارید کدام زبان را برای یادگیری انتخاب کنید؟ خوشحال می‌شویم که تجربه‌ی خود را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.


ممکن است علاقه‌مند باشید: انتخاب اولین زبان برنامه‌نویسی: زبان‌های برنامه‌نویسی پیشنهادی

نسرین نادری

اشتراک در
اطلاع از
guest

2 دیدگاه‌
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
علی
علی
11 ماه قبل

مرسی واقعا، از سردرگمی درآوردین منو.

کوئرا بلاگ
ادمین
11 ماه قبل
پاسخ به  علی

سلام

خیلی خوشحالیم که این مطلب برای شما مفید بوده