بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع یادگیری برنامه‌نویسی کدام است؟

3050
بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع

احتمالاً هر یک از شما دلایلی برای شروع یادگیری برنامه‌نویسی دارید. شاید دوست دارید در آینده در این حوزه مشغول کار شوید یا برای پروژه‌های شخصی و دانشگاهی به برنامه‌نویسی نیاز دارید. شاید هم دوست دارید برای سرگرمی برنامه‌نویسی کنید یا اصلاً کنجکاو هستید که ببینید برنامه‌نویسی چیست و چگونه عمل می‌کند. دلیل شما برای یادگیری برنامه‌نویسی هرچه که باشد، اولین قدم این است که یک زبان برنامه‌نویسی را انتخاب کنید. اما بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع آموزش برنامه‌نویسی چیست؟ این احتمالاً سخت‌ترین سؤالی است که افراد هنگام شروع یادگیری برنامه‌نویسی با آن مواجه می‌شوند. 

آن‌ها در میان انواع زبان‌های برنامه‌نویسی گیج و مستأصل می‌شوند. از طرف دیگر، می‌ترسند زمان و انرژی خود را برای یادگیری چیزی تلف کنند که ممکن است در آینده هرگز از آن استفاده نکنند. اطلاعات ضدونقیضی که از افراد و منابع مختلف دریافت می‌کنند نیز تردید آن‌ها در مورد انتخاب زبان برنامه‌نویسی را دوچندان می‌کند. در این مقاله به بررسی بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی برای شروع می‌پردازیم و تلاش می‌کنیم تا حدودی این شبهه را برطرف کنیم. پس تا انتهای مطلب همراه کوئرا بلاگ باشید.

اگر زبان اشتباهی را برای شروع انتخاب کنیم…

حقیقت این است که واقعاً چیزی به‌عنوان انتخاب زبان «اشتباه» وجود ندارد. درست است که بخشی از یادگیری برنامه‌نویسی، یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی است؛ اما بخش بسیار بزرگ‌تر آن، یادگیری حل مسائل مانند یک برنامه‌نویس است. این بخش، زمان بیشتری می‌برد و اهمیت بیشتری نیز دارد. نکته مهم این‌جاست که انجام این کار در یک زبان مشابه انجام آن در زبان دیگر است.

به‌علاوه، غیرمعمول نیست که توسعه‌دهندگان در طول حرفه خود زبان برنامه‌نویسی خود را تغییر دهند و مجبور به یادگیری و استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف شوند. بنابراین نگران این نباشید که آیا در حال یادگیری بهترین زبان برنامه نویسی هستید یا خیر. حتی اگر در آینده یک خط کد هم با زبانی که انتخاب می‌کنید ننویسید، هیچ‌گاه از یادگیری آن زبان پشیمان نخواهید شد. بنابراین کمال‌گرایی در مورد انتخاب زبان برنامه‌نویسی را کنار بگذارید و زودتر یک زبان را انتخاب کنید.

اگر هنوز درمورد مسیری که در آینده می‌خواهید دنبال کنید مطمئن نیستید و یک لیست بلند‌بالا از زبان‌های برنامه‌نویسی دارید و هنوز مردد هستید که یادگیری کدام‌یک را شروع کنید، دست نگه دارید. سال‌ها بعد، احتمالاً مهم نخواهد بود که برنامه‌نویسی را با چه زبانی شروع کرده‌اید. فقط یکی را انتخاب و شروع کنید؛ چون بهترین زبان برنامه نویسی وجود ندارد. آنچه اهمیت دارد این است که نسبت به یادگیری زیر‌وبم برنامه‌نویسی متعهد شوید.

شاید به این مقاله هم علاقه‌مند باشید: تاریخچه برنامه‌نویسی

اگر پس از مدتی تصمیم بگیریم از زبان دیگری استفاده کنیم…

برخی اشخاص بعد از یکی دو روز استفاده از یک زبان برنامه‌نویسی دچار شک و تردید می‌شوند و به سراغ یک زبان دیگر می‌روند و سپس زبان دیگر و باز هم یکی دیگر. این کار مثل این است که بخواهید «صبح بخیر» را به ۵۰ زبان مختلف یاد بگیرید. بنابراین اجازه‌ی چنین کاری را به خودتان ندهید. 

حتی اگر پنج سال از وقت خود را صرف یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی کنید و بعد به این نتیجه برسید که آن زبان برای شما مناسب نیست، اکثر مهارت‌هایی که آموخته‌اید به زبان برنامه‌نویسی بعدی که می‌خواهید بیاموزید منتقل می‌شود.

زبان‌های برنامه‌نویسی ممکن است در ظاهر متفاوت به نظر برسند، اما اشتراکات زیادی دارند. اکثر مفاهیمی که در یک زبان برنامه‌نویسی فرا می‌گیرید، به‌طور کامل یا به‌صورت مشابه در زبان‌های برنامه‌نویسی دیگر نیز وجود دارند. فقط اندکی شیوه پیاده‌سازی آن‌ها تفاوت دارد. بنابراین شیوه‌ی تفکری که از یادگیری یک زبان فرا می‌گیرید، به‌راحتی در زبان‌های برنامه‌نویسی دیگر نیز قابل استفاده است. 

بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع کدام زبان است؟

اگر درمورد یادگیری برنامه‌نویسی جدی هستید، زبانی که انتخاب می‌کنید واقعاً هیچ اهمیتی ندارد. اکثر زبان‌های برنامه‌نویسیِ محبوب مفاهیم بنیادی یکسانی را به اشتراک می‌گذارند. زمانی که توانایی برنامه‌نویسی با زبان اول را به دست آوردید، به‌راحتی می‌توانید مهارت‌های خود را برای یادگیری زبان‌های بیشتر تعمیم دهید. در این بخش به بررسی چند مورد از معروف‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی در حوزه‌های مختلف می‌پردازیم و مزیت آن‌ها را با هم بررسی می‌کنیم.

بهترین زبان برنامه‌نویسی برای توسعه وب

JavaScript

بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع- JS

JavaScript زبان وب است و همه مرورگرهای شناخته‌شده از جمله Chrome و Firefox آن را پشتیبانی می‌‌کنند. اگر رویای توسعه‌دهنده فول‌استک شدن را دارید، دانستن نحوه برنامه‌نویسی با JavaScript برای ایجاد فرانت‌اند وب ضروری است. این ضرورت، JavaScript را به محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی در بین توسعه‌دهندگان تبدیل کرده است.

JavaScript اگرچه به سادگی Python نیست، اما یادگیری و درک آن برای یک مبتدی بسیار آسان است. از همه مهم‌تر اینکه شما می‌توانید کد آن را مستقیماً از طریق مرورگر خود تست کنید، بدون اینکه نگران ابزارهای اضافی مانند IDE باشید.

پس از معرفی Node.js، اکنون می‌توان با استفاده از JavaScript هم بک‌اند و هم فرانت‌اند برنامه‌های وب را توسعه داد. بنابراین اگر می‌خواهید در آینده توسعه وب را ادامه دهید، یادگیری JavaScript نیاز به یادگیری زبان دوم را برای ایجاد بک‌اند وب‌سایت برطرف می‌کند.

به عنوان زبانی که دارای بیشترین تعداد ریپازیتوری در GitHub است، شما همیشه می‌توانید بر روی جامعه Javascript حساب کنید تا مطالب آموزشی کافی ارائه دهد و هنگامی که با درک چیزی مشکل پیدا کردید به شما کمک کند.

با وجود کتابخانه‌ها و فریم‌ورک‌های شگفت‌انگیز شخص ثالث، یافتن راه‌حل برای بی‌شمار مشکلات برنامه‌نویسی با Javascript بسیار آسان شده است. اگر قصد دارید Javascript را برای توسعه فرانت‌اند یاد بگیرید، نیاز به حداقل درک اولیه‌ای از HTML و CSS و نحوه طراحی وب‌سایت با آن‌ها خواهید داشت.

آیا تنها کاربرد JavaScript در توسعه وب است؟

اگرچه رایج‌ترین استفاده JavaScript در توسعه وب است. اما امروزه کاربردهای فراوان دیگری نیز دارد. در حال حاضر از آن در توسعه برنامه‌های تلفن همراه و دسکتاپ هم استفاده می‌شود و حتی کاربرد بیشتری هم در دیتا ساینس پیدا کرده است. بنابراین با یادگیری JavaScript انتخاب‌های زیادی برای مسیر شغلی در آینده خواهید داشت.

Ruby

بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع- Ruby

Ruby، یکی دیگر از بهترین زبان‌های برنامه نویسی برای شروع است که مانند Python زبانی‌ست که به‌راحتی برای انسان قابل خواندن است. در برخی موارد، خواندن و فهمیدن سینتکس Ruby حتی از Python نیز قابل‌فهم‌تر است. اما نماد‌ها و کلمات کلیدی Ruby کمی بیشتر از Python است.

این یک حلقه while نوشته شده در Python است.

total = 0

for x in range(5):

    print(x)

    total += x

و این یک حلقه while است که با Ruby نوشته شده است.

$total = 0

for i in 0..5

    puts "Value of local variable is #{i}"

    total += i

end

از آنجا که Ruby با هدف افزایش بهره‌وری و سرگرمی برنامه‌نویسان طراحی شده است، سینتکس آن شبیه به زبان انگلیسی و رویکرد آن برای تفکر هنگام حل مسائل، طبیعی است. بنابراین برنامه‌نویسی با Ruby حتی به عنوان یک مبتدی، کار هیجان‌انگیز و شهودی خواهد بود.

با Ruby بیش از یک راه برای حل مسئله و آزادی انتخاب هر روشی که به نظر شما شهودی است را خواهید داشت.

برنامه‌های Ruby همه چیز را شیء در نظر می‌گیرند. بنابراین شما این آزادی را خواهید داشت که ویژگی‌ها و عملکردهای منحصر‌به‌فرد را بدون هیچ محدودیتی به هر شیء اضافه کنید.

با معرفی فریم‌ورک Ruby on Rails، محبوبیت Ruby افزایش یافت و به یک زبان رایج در توسعه وب تبدیل شد. Ruby on Rails یک فریم‌ورک فول‌استک است که استفاده از آن آسان و برای مبتدیان مناسب است.

چرا Ruby ارزش یادگیری دارد؟

اگرچه Ruby به اندازه Python رایج و گسترده نیست، اما محبوبیت آن در چند سال گذشته افزایش یافته است و تقاضای خاصی در جامعه برنامه‌نویسی دارد. در نظرسنجی اخیر Stack Overflow، روبی به عنوان پنجمین فناوری پردرآمد در بین توسعه‌دهندگان رتبه‌بندی شد. بسیاری از استارت‌آپ‌ها از Ruby استفاده می‌کنند تا ضمن برآورده کردن نیاز‌های برنامه‌نویسی خود در منابع نیز صرفه‌جویی کنند.

Ruby همچنین دارای یک جامعه فعال از توسعه‌دهندگان است که با آغوش باز از برنامه‌نویسان مبتدی استقبال کرده و به آن‌ها کمک می‌کنند. کتابخانه‌های شخص ثالث Ruby که با عنوان Gem شناخته می‌شوند نیز در حال پیشرفت و تکامل هستند تا به شما در انجام کارهای پیچیده برنامه‌نویسی کمک کنند.

از آنجا که Ruby در زمینه توسعه وب محبوبیت دارد، یادگیری Ruby به عنوان اولین زبان برای افرادی که مایل به دنبال کردن این حوزه از برنامه‌نویسی هستند، مناسب خواهد بود.

بهترین زبان برنامه‌نویسی برای دسکتاپ

C و ++C

C و ++C

با وجود اینکه یادگیری زبان‌های C و ++C به آسانی سایر زبان‌های این لیست نیست و این امکان وجود دارد که شما را برای همیشه از برنامه‌نویسی بترسانند، یادگیری این زبان‌ها به شما درک عمیق‌تری از مفاهیم برنامه‌نویسی و نحوه عملکرد زبان‌های برنامه‌نویسی در سطح پایه می‌دهد و به شما این امکان را می‌دهد که برخلاف بقیه زبان‌ها کاملاً بر فرایند برنامه‌نویسی تسلط پیدا کنید.

اولین زبان‌هایی که در بسیاری از دانشگاه‌های جهان تدریس می‌شوند، C و ++C هستند. این گواهی بر اهمیت یادگیری C و ++C به عنوان زبان‌هایی است که دانشجویان را وادار می‌کنند تا فراتر از سینتکس و تئوری نگاه کنند و واقعاً درک کنند که در پس‌زمینه چه می‌گذرد.

اگرچه امروزه از این زبان‌ها تقریباً در همه حوزه‌های برنامه‌نویسی از جمله توسعه بک‌اند، توسعه بازی، سیستم‌عامل و توسعه مرورگر استفاده می‌شود اما یکی از کاربردهای مهم آن توسعه برنامه‌های دسکتاپ است. C و ++C به عنوان قدیمی‌ترین و در عین حال محبوب‌ترین زبان‌ها، دارای جامعه بزرگی از برنامه‌نویسان هستند که مایلند تا در طول مسیر یادگیری با مطالب آموزشی فراوان و پاسخگویی به سؤالات شما، به شما کمک کنند.

بنابراین اگر می‌خواهید جاه‌طلبانه اولین زبان خود را انتخاب کنید، آموزش برنامه نویسی C یا آموزش برنامه نویسی ++C می‌تواند گزینه‌ی بسیار مناسبی برای شما باشد.

بهترین زبان برنامه‌نویسی برای برنامه‌نویسی موبایل

Java

بهترین زبان برنامه‌نویسی موبایل- Java

Java یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی محبوب و پرکاربرد است.این زبان دارای ویژگی‌های قدرتمندی است که آن را به یک گزینه مناسب برای شروع برنامه‌نویسی و ساخت اپلیکیشن‌های موبایل تبدیل کرده است.

این زبان برنامه‌نویسی، دارای کتابخانه‌های بسیار متنوعی‌ست که در ساخت موبایل اپلیکیشن‌ها بسیار پرکاربرد هستند و جامعه بزرگ و پشتیبانی فراوانی دارد که در ابتدای راه موضوع بسیار مهمی‌ست. چرا که اگر به سوال یا مشکلی برخورد کنید، برنامه‌نویسان زیادی هستند که به سوال شما پاسخ داده و تجربه خود را با شما به اشتراک بگذارند.

این زبان دارای نوع‌بندی قوی(strongly typed) است و این موضوع باعث می‌شود تا بتوانید از همان ابتدا خطاهای نوع‌بندی را تشخیص دهید و پروسه دیباگ کردن این خطاها باعث سردرگمی شما نشود.  Java همچنین از مفهوم “نوشتن یک بار، اجرا در هر جا” (Write Once, Run Anywhere) پشتیبانی می‌کند. این بدین معناست که شما می‌توانید برنامه‌ای بنویسید و آن را بدون تغییر در سیستم‌عامل‌های مختلف اجرا کنید.

با توجه به مزیت‌های فوق، Java یکی از بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی برای شروع و ساخت اپلیکیشن‌های موبایل است. 

بهترین زبان برنامه‌نویسی همه منظوره

Python 

Python

در سال‌های اخیر Python یکی از محبوب‌ترین زبان‌ها در بین زبان‌های برنامه‌نویسی برای مبتدیان و به‌ویژه افرادی که برنامه‌نویسی را به‌صورت خودآموز یاد می‌گیرند، تبدیل شده است. بر اساس شاخص PyPL که جستجوهای گوگل برای آموزش‌های زبان‌های برنامه‌نویسی را تجزیه و تحلیل می‌کند، Python بقیه زبان‌ها را با اختلاف پشت سر گذاشته است.

دلیل اصلی محبوبیت Python در بین مبتدیان سینتکس قابل‌فهم آن است. سینتکس Python در مقایسه با زبان‌هایی مانند Java و C، به زبان‌های انسانی که ما می‌فهمیم نزدیک‌تر است. Python فقط با استفاده از ضروری‌ترین نمادها و کلمات کلیدی، سینتکس غیر‌ضروری و مفصلی را که در زبان‌های دیگر می‌بینیم، حذف کرده است.

به عنوان مثال، یک تابع ساده Hello World در Python فقط در یک خط کد نوشته می‌شود.

print("Hello World!")

در حالی که برای رسیدن به همان نتیجه در زبان C، باید از یک سینتکس با خطوط کد بیشتری استفاده کنیم.

#include <stdio.h>

int main() {

    printf("Hello, World!");

    return 0;

}

Python از الگوهای برنامه‌نویسی تابعی (Functional)، رویه‌ای (Procedural) و شیء‌گرا (Object-Oriented) پشتیبانی می‌کند. بنابراین تسلط بر Python به شما این امکان را می‌دهد تا روش‌های مختلف کدنویسی و حل یک مسئله را بررسی و امتحان کنید.

چرا Python بهترین زبان‌ برنامه‌نویسی برای شروع است؟

از آنجایی که از این زبان در همه زمینه‌های برنامه‌نویسی استفاده می‌شود؛ آموزش پایتون، آزادی بیشتری در تصمیم‌گیری در مورد مسیری که می‌خواهید در آینده به عنوان یک برنامه‌نویس طی کنید به شما می‌دهد. Python در حال حاضر زبان پیشتاز در زمینه علم داده و یادگیری ماشین است، به عنوان زبان بک‌اند در توسعه وب استفاده می‌شود و البته یک زبان اسکریپت‌نویسی محبوب است که برای خودکار‌سازی وظایف استفاده می‌شود. بنابراین اگر Python را به عنوان اولین زبان برنامه‌نویسی خود انتخاب کنید، فرصتی برای کشف حوزه‌های مختلف برنامه‌نویسی پیش از اطمینان از اینکه حوزه مورد‌علاقه شما چه چیزی است، خواهید داشت.

مطلب مرتبط: کاربرد پایتون در حوزه‌های مختلف

جامعه بزرگ و به سرعت در حال رشد Python دلیل دیگری برای یادگیری آن به عنوان اولین زبان برنا‌مه‌نویسی شما است. مجموعه گسترده‌ای از آموزش‌ها، فیلم، مقاله و کتاب وجود دارد که به شما در فرایند یادگیری کمک می‌کند. جامعه بزرگ و فعال پایتون به مبتدیان در پلتفرم‌هایی مانند Stack Overflow و GitHub کمک می‌کند.

مجموعه پیشرفته و گسترده کتابخانه‌ها و فریم‌ورک‌هایی که برای زبان Python ساخته شده است، نکته دیگری است که می‌تواند به عنوان یک مبتدی برای شما مفید باشد. این کتابخانه‌ها می‌توانند جزئیات پیچیده‌ای که در فرایند پیاده‌سازی کد وجود دارد را برای شما ساده کنند و به شما اجازه دهند تا به جای اینکه به جنبه‌های فنی مسائل بپردازید، ابتدا بر یادگیری جنبه‌های برنامه‌نویسی تمرکز کنید.

Go

Go

Go جوان‌ترین زبان در لیست پیشنهادی ما به‌عنوان اولین زبان برنامه‌نویسی است. این زبان، در ابتدا توسط Google توسعه داده شد. سپس در سال 2010 به عموم معرفی شد و در حال حاضر، با حمایت و پشتیبانی Google به عنوان یک زبان متن‌باز نگهداری می‌شود. Go به دلیل مجموعه ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد و پیوندهای آن به Google به‌سرعت به یک زبان محبوب در جامعه برنامه‌نویسان تبدیل شد.

مهم‌ترین ویژگی‌های زبان Go

زبان برنامه‌نویسی Go، ویژگی‌های مفیدی را از زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف ترکیب کرده و هم‌زمان موارد منفی آن‌ها را نیز حذف کرده است. به عنوان مثال، Go مانند زبان C از static typing و بازدهی زمان اجرا پشتیبانی می‌کند و هم‌زمان خواناییِ مشابه با Python را ارائه می‌دهد.

این ترکیب از ویژگی‌ها، Go را به یکی از بهترین زبان‌های برنامه‌ نویسی برای شروع تبدیل کرده است. Go سینتکسی ساده و مرتب و بدون زیادنویسی زبان‌های شیء‌گرا دیگر دارد که باعث می‌شود یادگیری آن بسیار آسان باشد.

به عنوان زبانی که در دوران مدرن با الزامات مدرن ساخته شده است، Go، بدون نیاز به کمک وابستگی‌های خارجی از اکثر نیازهای شما پشتیبانی می‌کند و مشکل مدیریت وابستگی‌ها را هنگام شروع برنامه‌نویسی از بین می‌برد.

مهم‌تر از همه، بر‌خلاف هر زبان دیگری مسئله هم‌زمانی (concurrency) را با goroutineها مدیریت می‌کند. هم‌زمانی موضوعی سخت است که بسیاری از برنامه‌نویسان مبتدی آن را به طور کامل درک نمی‌کنند.goroutineها این موضوع را بسیار ساده کرده و به برنامه‌ها کمک می‌کنند تا از هم‌زمانی پشتیبانی کنند.

به عنوان یک جامعه جوان و در حال رشد، کاربران زبان Go از افراد تازه‌کار استقبال می‌کنند و در هنگام مشکل به شما کمک می‌کنند. Go همچنین مستنداتی عالی دارد که دقیقاً به شما می‌گوید که برای یادگیری، چه چیز‌هایی را باید بدانید.

بازار کار Go چطور است؟

Go در نظرسنجی توسعه‌دهندگان Stack Overflow رتبه 12 را در بین محبوب‌ترین زبان‌ها کسب کرد. این پیشرفتی چشمگیر برای یک زبان جدید با پیشینه‌ای کمی بیشتر از یک دهه محسوب می‌شود و مطمئناً نشانه پیشرفت آن در آینده است. در همان نظرسنجی، Go به عنوان سومین فناوری پردرآمد شناخته شد. اگر در حال یادگیری برنامه‌نویسی به امید آینده شغلی در این زمینه هستید، مطمئناً این باید خبر خوبی برای شما باشد.

بهترین زبان برنامه‌نویسی برای ورود به بازار کار

مطمئن باشید که تا زمانی که انتخاب شما زبان‌های برنامه‌نویسی شناخته‌شده‌ای باشند که جامعه‌ی قابل‌قبولی در میان برنامه‌نویسان دارند، هرچیزی که انتخاب کنید به یک شغل موفق منتهی خواهد شد. مشاغل زیادی وجود دارند که منتظر حضور شما هستند و سازمان‌های زیادی هستند که به دنبال استخدام برنامه‌نویس می‌گردند. 

جمع‌بندی

به طور کلی اگر می‌دانید که بعد از یادگیری یک زبان می‌خواهید شغل خود را به چه سمتی ببرید؛ راحت‌تر می‌توانید بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع یادگیری خود را انتخاب کنید. اما اگر هنوز درمورد مسیر شغلی آینده‌ی خود مطمئن نیستید، این امکان وجود دارد که روزها، هفته‌ها یا حتی ماه‌ها به بررسی و جست‌وجوی مقالات، ویدئوها، پست‌های Reddit و سؤالات Stack Overflow درمورد زبان‌های برنامه‌نویسی پرداخته و بین اطلاعات متناقض سردرگم شده باشید.

اما واقعیت این است که شما با انتخاب یک زبان برنامه‌نویسی، در نهایت هیچ اشتباهی مرتکب نشده‌اید. اگر یک زبان برنامه‌نویسی را انتخاب کنید، اصول اولیه‌ی آن را یاد بگیرید، یک پروژه با آن بسازید و سپس به این نتیجه برسید که آن زبان برای شما مناسب نیست، این تجربه در درازمدت همچنان به شما کمک خواهد کرد. اطلاعاتی که در طی این فرایند به دست می‌آورید، همیشه سودمند خواهد بود. بنابراین پیشنهاد ما این است که به دور از وسواس‌های بی‌مورد، یک زبان را انتخاب کرده و به یادگیری آن بپردازید.

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و ممنون که تا این‌جا با ما همراه شدید. خوشحال می‌شویم که نظرات و تجربه‌ی خود را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

آموزش برنامه نویسی با کوئرا کالج
کوئرا بلاگ

اشتراک در
اطلاع از
guest

2 دیدگاه‌
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
علی
علی
2 سال قبل

مرسی واقعا، از سردرگمی درآوردین منو.