درآمد برنامه نویسی در ایران و جهان چه‌قدر است + 9 عامل تاثیرگذار بر درآمد برنامه نویسان

456
درآمد برنامه نویسی در ایران و جهان

درآمد برنامه نویسی از عبارت‌های پر جست‌وجو در ایران و جهان است؛ زیرا متقاضیان این رشته پس از کسب مهارت و تسلط بر زبان‌های برنامه‌نویسی، باید وارد بازار کار شوند. یکی از دلایل عمده‌ای که باعث می‌شود افراد این عبارت را جست‌وجو کنند، کنجکاوی آن‌ها در زمینه حقوق و دستمزد برنامه نویسان است؛ زیرا درآمد بالای این شغل در کل دنیا زبان‌زد خاص و عام است.

به‌همین‌دلیل، ما در این مقاله از بلاگ کوئرا، به سراغ تعیین درآمد برنامه نویسی در ایران و جهان رفته‌ایم تا سمت‌های شغلی متفاوت، عوامل موثر بر درآمد برنامه نویسان و میزان سابقه کار آن‌ها را بررسی کنیم.

برنامه نویسان کامپیوتر چه وظایفی را برعهده دارند؟

برنامه‌نویسان کامپیوتر متخصصان فنی نرم‌افزار و سایت هستند. آن‌ها مسئولیت ساخت، اصلاح و آزمایش کدها را برعهده دارند. 

کد یک ستون فقرات کاربردی برای وب‌سایت‌ها، نرم‌افزارها و برنامه‌های کاربردی است. به‌طور متوسط، یک فرد حرفه‌ای در کدنویسی بیش از دو برابر متوسط ​​حقوق برای همه مشاغل را در ایران و آمریکا دریافت می‌کند. 

بیشتر بخوانید: 12 توصیه‌ برای پیدا کردن شغل برنامه نویسی + بهینه‌سازی لینکدین

یک برنامه نویس کامپیوتر چه کاری انجام می‌دهد؟

درآمد برنامه نویسی معمولا براساس کارهایی که توسط برنامه‌نویس به اتمام می‌رسند، تعیین می‌شود. 

این افراد برای طراحی، ایجاد و نگهداری نرم‌افزارها و برنامه‌های کاربردی، وظایف زیر را انجام می‌دهند:

 • برگزاری جلسات نیازسنجی با مشتریان جهت سنجش نیازهایی که می‌توان با ابزارهای نرم‌افزاری برآورده کرد؛
 • همکاری با تیم‌هایی متشکل از توسعه‌دهندگان، طراحان و مهندسان نرم‌افزار برای دستیابی به اهداف تعیین‌شده؛
 • نوشتن کد با استفاده از زبان‌های کامپیوتری مانند C++، Python، HTML، PHP، JavaScript، Assembly، Object C، C# و Java؛
 • توسعه نرم‌افزارهای جدید؛
 • آزمایش نتایج و خروجی‌ها برای اطمینان از عملکرد صحیح و مطابق با همان چیزی که تصور می‌شود؛
 • اطمینان از تطبیق پروژه‌ها با استانداردهای امنیتی روز دنیا، عملکرد و قابلیت اطمینان؛
 • به‌روزرسانی و بهبود عملکرد نرم‌افزارهای موجود؛
 • دریافت بازخورد از مشتریان و پیاده‌سازی آن‌ها در نسخه‌های فعلی برای بهبود محصول.

عوامل موثر بر درآمد برنامه نویسی

درآمد برنامه نویسی تحت‌الشعاع عوامل مختلفی است؛ ازجمله صنعت، میزان سابقه، دانش آکادمیک و غیره.

در این بخش لیستی از عوامل تاثیرگذار بر حقوق برنامه نویسی را تشریح می‌کنیم که توسط وب‌سایت Glassdoor جمع‌آوری شده‌اند.

1. صنعت

صنایع پردرآمد برای برنامه نویسان

خدمات و محصولات در صنایع مختلف نیازهای متفاوتی دارند که این موارد، با نیاز به کارمندان و مهارت‌های آن‌ها ارتباط مستقیمی دارند. برای خدماتی که تقاضای بیشتری در بازار و میان افراد دارند، محصولات یا خدماتی که مستلزم آموزش هستند یا صنایع تولیدی که مهارت بیشتری را می‌طلبند، کارمندان دستمزد بیشتری دریافت می‌کنند؛ زیرا توانایی‌های آن‌ها نسبت‌به افراد دیگر ارزشمندتر است و یافتن چنین افرادی اغلب دشوارتر است.

2. تجربه مرتبط‌‌ با صنعت یا حوزه

هرچه زمان بیشتری را در حوزه یا صنعت خاصی صرف کرده باشید، تجربه و تخصص شما بیشتر خواهد بود. 

ازآنجاکه تجربه عمق و ارزش بیشتری به دانش می‌دهد، بنابراین شما با صرف زمان کمی می‌توانید دانش و مهارت‌های خود را گسترش دهید. درنتیجه ارزش شما برای یک شرکت افزایش می‌یابد؛ زیرا مهارت‌های‌تان می‌توانند بر بهره‌وری‌تان تاثیر مثبت بگذارند. 

3. میزان مسئولیت در جایگاه شغلی

تجربه و مسئولیت اغلب به یکدیگر مرتبط هستند. یک جایگاه شغلی برای برنامه‌نویس تازه‌کار، اغلب دارای مسئولیت‌های کمتری نسبت‌به برنامه‌نویس سنیور است؛ اما شخصی با 15 سال تجربه در شرکت اعتماد به‌دست آورده و احتمالا نقش رهبری یک تیم را برعهده خواهد داشت.

4. مجموع مهارت‌ها و وفاداری به سازمان

مهارت‌های سخت افراد باتجربه، همراه با مهارت‌های نرم که اغلب برای رهبری مورد نیاز هستند، به آن‌ها کمک می‌کنند تا دستمزد بالاتری داشته باشند. 

همچنین ماندن در یک شرکت برای مدت طولانی، اعتبار کارکنان را افزایش می‌دهد و نشان‌دهنده تعهد به صنعت و سازمان است.

5. میزان تجربه و سابقه کار

هرچه برنامه‌نویس باتجربه‌تر باشد، به احتمال زیاد حقوق بیشتری را طلب و دریافت خواهد کرد. این موضوع به‌دلیل مهارت‌های ارزنده و دانش بالایی است که متخصص در طول زمان به‌دست آورده است.

بیشتر بخوانید: چگونه تغییر شغل در 40 سالگی را با رضایت و شادی تجربه کنیم؟

6. پیشینه تحصیلی و آکادمیک 

عوامل موثر بر درآمد برنامه نویسی

گاهی اوقات دروس دانشگاهی می‌توانند عامل ایجاد تجربه‌هایی باشند که فرد فاقد آن‌ها بود. به‌خصوص زمانی که وارد یک شرکت یا صنعت جدید می‌شوید، پیشینه تحصیلی‌تان می‌تواند به شما کمک کند تا برای جایگاه و کارمزد بالاتری واجد شرایط شوید. 

مدارک تحصیلی در مقطع ارشد و مقاطع بالاتر می‌توانند به شما کمک کنند تا در یک صنعت یا در همان شرکت، روند صعودی حقوق را تجربه کنید و از دیگران کارمندان در همان نقش، متمایز شوید.

7. دوره‌های آموزشی گذرانده‌شده و مدارک تخصصی

دوره‌هایی که یک برنامه‌نویس می‌گذراند، تاثیر مستقیمی روی درآمد او دارد. این دوره‌ها مهارت‌های شما را تایید می‌کنند. همچنین گواهی بر علاقه‌مندی‌تان نسبت‌به زبان یا تکنولوژی‌های خاص هستند. 

دوره‌ های آموزش برنامه نویسی و بوت کمپ برنامه نویسی، می‌توانند زمانی که تجربه شغلی ندارید، کارآمدی زیادی داشته باشند. به‌ویژه که کوئرا تلاش کرده فضایی در کالج و بوت کمپ‌های دلتا ایجاد کند تا افراد بتوانند حین یادگیری، آماده ورود به بازار کار هم شوند.

8. اندازه و بودجه شرکت

نوع سازمانی که فرد در آن کار می‌کند، به‌طور قابل‌توجهی بر درآمد او تاثیر دارد. معمولا استارت‌آپ‌های کوچک در مراحل اولیه به‌دلیل محدودیت‌های بودجه، دستمزد کمی می‌پردازند؛ اما اغلب فرصت‌های رشد را در بلندمدت رقم می‌زنند. 

از سوی دیگر، شرکت‌های بزرگ مانند گوگل و آمازون، سرشار از سرمایه هستند. بنابراین حقوق خوبی را به افراد متخصص پرداخت می‌کنند. 

9. مکان و هزینه زندگی

مکان نقش اساسی بر دستمزد برنامه‌نویسان دارد. برای مثال، زندگی در تهران هزینه بیشتری نسبت‌به اهواز و مشهد دارد. بنابراین طبیعی است که درآمد برنامه نویسی در این شهر، بیش‌از سایر شهرها باشد. 

از طرفی دیگر، شهرهایی غیر از تهران، می‌توانند نقطه شروع خوبی برای ورود به بازار کار و پر کردن کوله تجربه باشند.

چگونه صنعت بر درآمد برنامه نویسی تاثیر می‌گذارد؟

برنامه‌نویسان امکان حضور و فعالیت در طیف‌های وسیعی از صنایع را دارند. هرکدام از این صنایع می‌توانند دستمزد متخصصان را کمتر یا بیشتر کنند.

به گفته وب‌سایت Coursera، رایج‌ترین صنایعی که این نقش را به‌کار می‌گیرند، به‌همراه میانگین دستمزد برای هرکدام (به‌صورت سالانه)، به شرح زیر است:

 • ناشران نرم‌افزار: 106,120 دلار
 • امور مالی و بیمه: 103,340 دلار
 • کارخانه‌جات: 101,250 دلار
 • طراحی سیستم‌های کامپیوتری: 93,270 دلار

درآمد برنامه نویسی در ایران

درآمد برنامه نویسی در ایران در سال 1403 برای کارمندان تمام‌وقت، حداقل 12 و حداکثر 60 میلیون تومان به‌صورت ماهانه تعیین شده است؛ اما برخی از برنامه‌نویسان و فریلنسران این حوزه، درآمدی بیش‌از 60 میلیون تومان در ماه دارند.

این درآمد می‌تواند تحت عواملی همچون مهارت، میزان تسلط بر تکنولوژی‌های روز دنیا، سابقه کار مرتبط با صنعت و دغدغه‌مندی برنامه‌نویس، کمتر یا بیشتر باشد.

همچنین محل سکونت تاثیر قابل‌توجهی بر حقوق برنامه نویسان دارد؛ به‌طوری‌که یک برنامه‌نویس در اهواز ممکن است کمتر از 12 میلیون حقوق ماهانه دریافت کند؛ اما همان فرد در تهران، حداقل 12 میلیون درآمد ماهانه را خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: 25 روش‌ کسب درآمد از برنامه نویسی در ایران که همین حالا می‌توانید امتحان کنید

درآمد برنامه نویسی در جهان

درآمد برنامه نویسی در قاره اروپا، معمولا به‌طور میانگین بین 30 تا 70 هزار یورو در سال است.

در قاره آمریکا، متوسط درآمد برنامه‌نویسان بین 72 تا 125 هزار دلار در سال است.

در کشورهای دیگری که مکانی خوبی برای برنامه‌نویسان هستند، متوسط درآمد برنامه نویسان در سال 2023 و به‌صورت سالانه، توسط وب‌سایت We Are Developers، با ارقام زیر مشخص شده بود:

 • نروژ: 56,040 دلار 
 • آلمان: 62,404 دلار
 • سوئیس: 110,579 دلار
 • هلند: 77,621 دلار
 • دانمارک: 47,028 دلار
 • استرالیا: 73,971 دلار
 • ایرلند: 52,036 دلار
 • فنلاند: 51,992 دلار
 • فرانسه: 47,979 دلار
 • بلژیک: 43,225 دلار
 • اسپانیا: 41,749 دلار
 • ایتالیا: 35,185 دلار
 • لهستان: 56,000 دلار

چگونه درآمد برنامه نویسی خود را افزایش دهیم؟

افزایش درآمد برنامه نویسی با افزایش مهارت‌ها و دانش تخصصی، رابطه مستقیم دارد. بنابراین در ادامه، بدون اتلاف وقت، به‌سراغ سریع‌ترین راه‌های افزایش درآمد این حوزه جذاب خواهیم رفت.

1. شرکت در دوره‌های آموزشی

نقش دوره آنلاین برنامه نویسی بر درآمد برنامه نویسی

دوره های آموزش برنامه نویسی کوئرا، نقطه شروع خوبی برای تمام علاقه‌مندان به برنامه‌نویسی و ورود به بازار کار هستند؛ زیرا این دوره‌ها برپایه مبانی و اصول روز دنیا تدوین شده و مدرسان باتجربه‌ای که در صنایع مختلف مشغول به کار هستند، مربی‌گری شرکت‎کنندگان را برعهده دارند.

این دوره‌ها زبان‌های پردرآمدی را پوشش می‌دهند که از معروف‌ترین آن‌ها، پایتون است. علاوه‌بر زبان‌های پردرآمد، فریم‌ورک‌های پول‌ساز و مطرح دنیا مانند لاراول و ری‌اکت هم جزو دوره‌ های آموزش برنامه نویسی کوئرا هستند.

مثال‌های عملی از شرکت‌های مطرحی همچون اسنپ‌ و دیجی‌کالا، ارائه مدرک معتبر، پرداخت اقساطی و غیره، از مزایای این دوره‌ها هستند.

بیشتر بخوانید: ۸ راه واقعی برای کسب درآمد دلاری با برنامه نویسی که باید بشناسید

2. شرکت در مسابقات

پس از گذراندن دوره، می‌توانید با شرکت در مسابقات برنامه نویسی، مهارت‌ها و آموخته‌های خود را در معرض آزمون قرار دهید.

رقابت در این زمین بازی مانند مسابقه کدکاپ 8 کوئرا یا مسابقه تابستانی یکتانت، گواهی بر تسلط شما روی زبان یا تکنولوژی‌های خاص است. این مسابقات میان دانش‌جویان یا مهارت‌آموزان برگزار می‌شوند و همراه با اعطای جوایز نقدی و غیرنقدی، تلاش دارند برنامه‌نویسان را به چالش بکشند.

علاوه‌براین، در برخی از این مسابقات، افراد برتر به شرکت همکار با کوئرا معرفی شده و در صورت برخورداری از شرایط کافی، وارد فرآیند استخدام همان شرکت خواهند شد.

3. مطالعه و یادگیری مادام‌العمر

نقش یادگیری مادام العمر روی درآمد برنامه نویسی

با ظهور تکنولوژی و به‌خصوص هوش مصنوعی، یادگیری اهمیت زیادی پیدا کرد؛ به‌طوری‌که امروزه منابع موثقی همچون مجله Inc، تاکید دارند که افراد در عصر هوش مصنوعی، باید یادگیرنده مادام‌العمر باشند.

این اصطلاح به‌معنی مطالعه، آزمون‌وخطا و کنجکاوی همیشگی در حوزه فعالیت‌تان است. بنابراین از یادگیری دست نکشید و تا لحظه‌ای که می‌خواهید در صنعت IT فعالیت کنید، دانش خود را به‌روز نگه دارید.

بیشتر بخوانید: با کمک هوش مصنوعی، یادگیری برنامه نویسی برای مبتدیان از همیشه آسان‌تر است

10 مقصد عالی در دنیا برای برنامه نویسان

بهترین کشورهای دنیا برای برنامه نویسان، باتوجه به مقاله‌ای در لینکدین که یکی از کارشناسان ارشد منابع انسانی در حوزه استخدام آن را منتشر کرده است، لیست زیر را شامل می‌شود:

1. آمریکا

2. کانادا

3. سوئیس

4. انگلیس 

5. دانمارک

6. سوئد

7. سنگاپور

8. هلند

9. استرالیا

10. ایرلند

بهترین شهرهای آلمان برای برنامه نویسان

بهترین شهرهای آلمان برای برنامه نویسان

یکی از کاربران در وب‌سایت Quora نوشته: «بیش‌از سه سال است که به‌عنوان یک SDE ارشد و مدیر SDE در آلمان زندگی و کار می‌کنم. بهترین شهرهای آلمان برای برنامه نویسان را برلین، مونیخ و فرانکفورت می‌دانم؛ زیرا این شهرها اکثر مشاغل SDE را پوشش می‌دهند.»

علاوه‌بر این، شهرهای مذکور در میان سایر متخصصان، به‌عنوان قلب تپنده تکنولوژی و صنایع جذاب 2024 شناخته شده‌اند.

بهترین شهرهای هلند برای برنامه نویسان

بهترین شهرهای هلند برای برنامه نویسان

وب‌سایت CAVENDISH PROFESSIONALS، بهترین شهرهای هلند برای برنامه نویسان را لیست زیر می‌داند:

1. روتردام

2. آمستردام

3. آیندهوون

4. اوترخت

بهترین شهرهای آمریکا برای برنامه نویسان

بهترین شهرهای آمریکا برای برنامه نویسان

سایت Money.USNews، معتقد است بهترین شهرهای آمریکا برای برنامه نویسان، پنج شهر زیر هستند:

1. بولدر، کلرادو (149,080 دلار)

2. سن خوزه، کالیفرنیا (146,900 دلار)

3. سانفرانسیسکو، کالیفرنیا (134,960 دلار)

4. سیاتل، واشنگتن (133,750 دلار)

5. سن دیگو، کالیفرنیا (128,450 دلار)

مهارت ها و تکنولوژی های پرتقاضا برای برنامه نویسان در سراسر دنیا

طبق اظهار وب‌سایت Payscale، برنامه‌نویسان با داشتن تسلط روی زبان‌ها و تکنولوژی‌های زیر، شانس موفقیت و دریافت درآمد بیشتری را خواهند داشت:

 • جاوااسکریپت (با میانگین حقوق 42,579 یورو به‌صورت سالانه)
 • جاوا (47,310 یورو به‌صورت سالانه)
 • C# (40,705 یورو به‌صورت سالانه)
 • SQL (44,706 یورو به‌صورت سالانه)
 • پایتون (45,160 یورو به‌صورت سالانه)

از جمله مهارت‌های پرتقاضا برای برنامه‌نویسان در سراسر دنیا، وب‌سایت مذکور لیست زیر را ارائه داده است:

 • زبان‌های خانواده C
 • Perl
 • Linux
 • HTML 5
 • Spring
 • Ruby
 • IT (Cryptography)
 • Microsoft Azure
 • .NET Core

10 مورد از پردرآمدترین زبان های برنامه نویسی 2024

منبع این بخش، وب‌سایت DAAC است که 10 زبان برنامه نویسی را در سال 2024، پردرآمدترین می‌داند. این زبان‌ها در لیست زیر نام برده شده‌اند.

بیشتر بخوانید: پردرآمدترین زبان برنامه نویسی چیست؟ – فهرست ۱۲ زبان پرتقاضا و پول‌ساز

1. Python

پردرآمدترین زبان های برنامه نویسی 2024

دلیل جا گرفتن پایتون در صدر این لیست، سادگی، تطبیق‌پذیری و خوانایی کدهای آن است. امروزه باتوجه به قدرت‌نمایی هوش مصنوعی، استفاده گسترده از پایتون در علم داده و یادگیری ماشین، بیشتر تقاضا می‌شود. 

2. JavaScript

پردرآمدترین زبان های برنامه نویسی 2024

 زبانی قدرت‌مند و همه‌کاره در توسعه وب، همچنان در سال 2024 یک گزینه داغ است. ظهور فناوری‌هایی مانند Node.js، دامنه عملکرد این زبان را به توسعه سمت سرور هم گسترش داده است.

3. Java

پردرآمدترین زبان های برنامه نویسی 2024

جاوا با شعار «یک‌بار بنویس، هرجایی آن را اجرا کن»، یک زبان همیشه موفق است. ثبات و امنیت ارائه‌شده توسط جاوا، آن را به‌عنوان پایه‌ای برای برنامه‌های سازمانی، توسعه اندروید و سیستم‌های مقیاس بزرگ در میان مهندسان تثبیت کرده است.

4. C# 

پردرآمدترین زبان های برنامه نویسی 2024

زبانی توسعه‌یافته توسط مایکروسافت که برای نوشتن برنامه‌های کاربردی ویندوز، توسعه برنامه‌های پلتفرم‌های ابری مانند Azure و توسعه بازی از طریق یونیتی، به‌طور گسترده استفاده می‌شود. 

5. Ruby

پردرآمدترین زبان های برنامه نویسی 2024

Ruby علاوه‌بر محبوبیت در توسعه وب، در حوزه‌های دیگری مانند اتوماسیون، اسکریپت‌نویسی و مدیریت سیستم هم مورد استفاده است.

6. Swift

پردرآمدترین زبان های برنامه نویسی 2024

سوئیفت توسط اپل و برای توسعه برنامه‌های iOS و macOS معرفی شد. با شکوفایی اکوسیستم اپل و درخشندگی آن در ابزارهای پوشیدنی و AR، توسعه‌دهندگان سوئیفت تقاضای زیادی در 2024 پیدا کرده‌اند.

7. TypeScript

پردرآمدترین زبان های برنامه نویسی 2024

این ابرمجموعه از زبان محبوب جاوااسکریپت، لایه ایمنی مازاد به برنامه‌ها افزوده و بهبود قابلیت نگهداری کد را ساده می‌کند. محبوبیت تایپ‌اسکریپت به‌ویژه در پروژه‌های مقیاس بزرگ، بیشتر است.

8. Go (Golang)

پردرآمدترین زبان های برنامه نویسی 2024

Go توسط Google توسعه یافت و به‌دلیل سادگی، کارایی و پشتیبانی داخلی از هم‌زمانی محبوبیت زیادی پیدا کرده است. با افزایش تقاضا برای سیستم‌های مقیاس‌پذیر و کارآمد، Golang بهترین انتخاب برای ساخت و نگهداری از برنامه‌های کاربردی مبتنی‌بر ابر، میکروسرویس‌ها و سیستم‌های توزیع‌شده خواهد بود.

9. Kotlin 

پردرآمدترین زبان های برنامه نویسی 2024

زبانی توسعه‌یافته توسط گوگل که برای توسعه اپلیکیشن‌های اندروید به‌کار می‌رود. سینتکس‌های مختصر، قابلیت تبادل داده‌ها با جاوا و ویژگی‌های مدرن، از آن بهترین گزینه برای درآمدزایی در 2024 ساخته است.

10. Rust 

پردرآمدترین زبان های برنامه نویسی 2024

به‎دلیل تمرکز بر ایمنی حافظه بدون به‌خطر انداختن عملکرد، بهترین زبان برای برنامه‌نویسی سیستم‌‌عامل‌ها و توسعه بازی است.

آنچه در درآمد برنامه نویسی خواندیم

درآمد برنامه نویسی بسته به سطح تجربه، سابقه مرتبط‌با صنعت، میزان دانش و تسلط برنامه‌نویس، متغیر خواهد بود. بیشترین درآمد این شغل، به متخصصان فعال در شهر تهران پرداخت می‌شود. در دنیا، کشور آمریکا در صدر لیست بهترین کشورها برای برنامه نویسان قرار دارد؛ زیرا این قاره مهد تکنولوژی و ظهور هوش مصنوعی است.

سوالات متداولی که شما می‌پرسید

1. درآمد برنامه نویسی در ایران چقدر است؟

درآمد برنامه در ایران و سال 1403، حداقل 12 و حداکثر 50 میلیون تومان در شهر تهران است.

2. پردرآمدترین زبان برنامه نویسی در 2024 کدام است؟

پردرآمدترین زبان برنامه نویسی 2024، پایتون شناخته شده است.

3. چگونه درآمد برنامه نویسی خود را افزایش دهیم؟

شرکت در دوره‌های برنامه‌نویسی، بوت‌کمپ و تجربه در محیط واقعی، بهترین روش‌های افزایش درآمد در این حوزه هستند.

آموزش برنامه نویسی با کوئرا کالج
نگین فاتحی

از اسفند 99 مشغول گشت‌وگذار در دنیای کلمات هستم؛ با این هدف که خوب بنویسم و این چشم‌انداز که کمک‌های موثری کنم. بعداز گذشت سه‌ سال و مطالعه زیاد در زمینه‌های گوناگون بازاریابی آنلاین ازجمله رفتارشناسی مخاطب آنلاین، حالا تلاش می‌کنم محتوایی بنویسم که شما بخونی، لُب‌کلام رو متوجه بشی، لذت ببری و با دست پر صفحه رو ترک کنی؛ شایدم بقیه نوشته‌هام رو بخونی :)

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 دیدگاه‌
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments